• ساماندهی خاک و ضایعات ساختمانی

    شهر مقدس مشهد در راستای تامین نیازهای شهروندان همه روزه شاهد ساخت و ساز و اجرای پروژه های گوناگون عمرانی مانند افزایش پلها، گذرگاهها، خیابانها، بزرگراهها، میادین و ساختمانهاهستیم. اجرای این پروژه ها و ساخت و سازها و جایگزینی بافت جدید به جای قدیم همه و همه سبب تولید مقادیر بسیار زیادی خاک و نخاله و ضایعات ساختمانی می گردد که براساس آمارهای موجود روزانه در شهر مقدس مشهد حدود 7 هزار تن خاک و ضایعات ساختمانی تولید می شود. تخلیه این مواد در مجاورت مناطق مسکونی، مسیلها، کالها و همچنین حواشی جاده ها و بزرگراهها خسارتهای زیست محیطی بسیاری بوجود می آورد. اهمیت مسائل فوق سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری مشهد را بر آن داشت تا با تشکیل ستادی تحت عنوان ستاد ساماندهی خاک و ضایعات ساختمانی در راستای کاهش معضلات فوق اقام و گامی مهم و موثر جهت ساماندهی اینگونه ضایعات بردارد.

   خاک و نخاله چیست؟
   کلیه زائده های حاصل از عملیات ساختمانی، خاکبرداریها، حفاریها، تخریب ساختمانهای قدیمی و یا تعمیرات که شامل موادی نظیر خاک، گچ، موزاییک ، آجر ، کاشی، سرامیک، قیر، آسفالت، بتن و غیره می باشد خاک و نخاله نامیده می شود که بعضی از مواد آن نیز قابل یازیافت است.

   مشکلات و معضلات ناشی از عدم ساماندهی مناسب خاک و ضایعات ساختمانی :
   1– تخلیه خاک و نخاله در معابر، گذرگاههای سطح شهر باعث بوجود آمدن مناظری زشت و نازیبادر محیط شهری می‌گردد بطوریکه چشم هر بیننده ای را می آزارد.
    2 – تخلیه خاک و نخاله در حاشیه راهها، جاده ها و بزرگراهها ضمن آلودگی محیط زیست منجر به سدمعبر و به دنبال آن بوجود آمدن حوادث احتمالی می گردد که باعث واردآمدن خسارات جانبی و مالی به شهروندان خواهد شد.
    3 – خاک و نخاله محل زندگی جوندگان موذی و حشراتی مانند پشه خاکی می باشد که عامل بیماری سالک است لذا با تخلیه خاک و نخاله در مجاورت منازل مسکونی ناخواسته و به دست خودمان چهره معصوم کودکانمان را نازیبا و با سرنوشت آنان بازی می نمائیم. محلهایی که خاک و نخاله تخلیه می شود مأمنی خواهد بود برای انواع و اقسام حشرات موذی، جوندگان و سگهای ولگرد که منبع انواع بیماریها هستند.
    4 – تخلیه خاک و نخاله در حریم کالها و رودخانه ها بمرور زمان باعث مسدود شدن مسیر آب گردیده که به هنگام بارندگی موجب جاری شدن سیلاب می گردد و خسارتهای جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.
    5 – تخلیه خاک و نخاله در اراضی کشاورزی باعث از بین رفتن حاصلخیزی و مرغوبیت خاک و زمینهای مزروعی می گردد.
    6 -  تخلیه خاک و نخاله در محدوده شهر هزینه های هنگفت مالی را بهنگام پاکسازی مجدد در بردارد.    ارائه خدمات
    واحد طرح مکانیزه
    واحد صدور مجوز خاکبرداری
    واحد حقوقی

   تعداد بازدید :10160
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • سایت های مرتبط
  سامانه ایده های شهری و پیشنهادهای سازمانی
  دبیرخانه کلانشهرهای کشور
  شهرداری مشهد
  مرکز ارتباطات مردمی 137 شهرداری مشهد
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 7,511,857
  تعداد بازدید امروز : 1,255
  تعداد بازدید دیروز : 1,684
  آخرین به روزرسانی : 1400/11/04 09:52
 • ارتباط با ما
  تلفن :33855500
  فاکس :33873051
  رایانامه :info@mwmo.ir
  آدرس :مشهد بزرگراه شهید سپهبد قاسم سلیمانی- حد فاصل میدان حافظ و میدان غدیر - سازمان مپ (مدیریت پسماند) شهرداری مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد