• سه شنبه،05 بهمن 1400
 • ورود
   
  • نیروگاه بیوگاز تولید انرژی الکتریکی

   دانلوداطلاعات بیشتر( فایل pdf )

   پروژه استحصال گاز متان واحداث نیروگاه بیوگاز تولید انرژی الکتریکی
   دفن چندین هزارتن زباله در محل دفنگاه شهر مشهد طی سالیان اخیر و تجزیه بی هوازی آنها باعث تولید گازهای مختلف از جمله گاز متان گردیده است که در صورت جمع آوری و استحصال آنها علاوه بر حفظ محیط زیست و جلوگیری از انتشار بوهای نا مطبوع امکان تولید انرژی نیز فراهم می گردد بر همین اساس قرارداد مطالعات استحصال گاز متان از محل دفن قدیم شهر مشهد جهت اجرایی شدن آن فیمابین سازمان بازیافت و سازمان انرژی های نو ایران (سانا) منعقد و در اواخر سال 1384 این مطالعات  به پایان رسید و در مرحله اول با احداث 40 واحد مشعل و لوله گذاری در بین توده های دفن شده نسبت به این مهم اقدام نمود. بر پایه مطالعات مذکور پروژه احداث نیروگاه تولید انرژی الکتریکی از گاز لندفیل شهر مشهد با ظرفیت 600 کیلو وات ساعت انجام گردید. همچنین قرارداد خرید تضمینی برق تولیدی براساس قیمت های قانون برنامه چهارم توسعه کشور ، تهیه و در شرف انعقاد می باشد. این نیروگاه در تاریخ 1388/04/25 برای اولین بار در خاورمیانه به بهره برداری رسید.
     
   مزایای زیست محیطی پروژه :
   گاز دفنگاه حاوی ترکیبات آلی فراری است که در تشکیل اوزون سطح زمین شرکت داشته و دارای سموم جوی است. چنانچه برای کنترل این گازها اقدامی صورت نگیرد، این گازهای آلاینده با تجزیه زباله‌ها آزاد شده وارد جو می‌شوند. ولی اگر گاز دفنگاه جمع آوری شده و در یک سیستم بازیافت انرژی سوزانده شود، این آلاینده‌های مضر از بین می‌روند. با پیشرفت نظارتهای زیست محیطی، ممکن است جلوگیری از انتشار گاز دفنگاه بصورت یک قانون فراروی دارنده و مالک دفنگاه قرار گیرد، در این صورت وی ملزم خواهد بود که گاز دفنگاه را جمع‌آوری کرده از انتشار آن جلوگیری کند. با جمع‌آوری گاز دفنگاه، دو گزینه برای کنترل آن وجود دارد. یکی اینکه این گازها سوزانده شود و دیگر اینکه به انرژی تبدیل شده و انرژی تولید شده به فروش برسد و یا در محل خود دفنگاه مورد استفاده قرار گیرد. هر دوی این گزینه‌ها به بهبود کیفیت هوای محلی می‌انجامد، ولی تنها گزینه بازیافت انرژی است که می‌تواند به عنوان یک منبع تأمین انرژی مدنظر قرار گیرد بخصوص آنکه می‌تواند سوختهای فسیلی شود بازیافت گاز دفنگاه و تبدیل آن به انرژی علاوه بر آنکه به طور مستقیم از انتشار آلاینده‌ها جلوگیری می‌کند، به طور غیر مستقیم نیز موجب کاهش انتشار آلاینده‌ها می‌شود، چون در این روش جایگزین نفت و زغال سنگ شده و از انتشار شماری از آلاینده‌ها مثل دی‌اکسید گوگرد (یکی از عوامل عمده باران اسیدی )می‌کاهد [1]. همچنین، بازیافت انرژی از گاز دفنگاه این مزیت را دارد که به طور قابل توجهی می‌تواند خطر تغییرات آب و هوا را کاهش دهد. چون گاز دفنگاه بزرگترین منبع انتشار گاز متان ناشی از فعالیتهای انسان است، به طوریکه در ایالات متحده امریکا حدود 40 درصد از انتشار سالانه گاز متان مربوط به دفنگاه است. کاهش انتشار متان در میدان مبارزه با تغییرات آب و هوایی جهانی امری حیاتی است. چون هر تن از متان منتشر شده در هوا به اندازه 21 تن دی اکسید کربن در طول یک دوره زمانی 100 ساله، بر گرمایش آب و هوای جهانی اثر می‌گذارد. افزون بر این، متان حدود 24 مرتبه سریعتر از دی اکسید کربن دوره تناوب و تغییرات خود را در هوا طی می‌کند و این بدین معنی است که توقف تولید و انتشار متان در امروز می‌تواند روند کاهش تغییر آب و هوای جهانی را سریعتر کند. این همه، اهمیت بازیافت انرژی از گاز دفنگاه را از نقطه مسایل زیست محیطی بیان می‌دارد

    

   Project Name: Mashhad LFG to Energy
   Project description
   Mashhad Waste Management Organization intends to avoid harming to the atmosphere by reducing emission factors at owned landfill site located in 5th kilometer of the old Nishabour road.
   Mashhad domestic waste capacity is circa 1800 ton/day, and daily, we were dumping domestic wastes at site after separation, inside of 36 wells designed and constructed by us.
    At the first stage we planned to capture LFG produced at site, and pure it to be able to utilize by bio-gas engines to produce power.
   By implementation of this project at the present we declined Methane Emission Effects to the Atmosphere, and could produce energy by renewable resources.
   To make a balance on our financial model at the same time we started to hire some firms to get CDM certification and then sell CER to increase IRR for total intentions, one was to produce power second to capture Methane and achieve more incoming.
   After few years, however it was managed to get success, we now got CDM registration as the first projects in Iran, and our plan has been operated by us for few years.
   Our registration Nr is 4561, and for more info you can have a look at UNFCCC site to bring out what about you’d like to approach.

    
    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   تعداد بازدید :12786
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • سایت های مرتبط
  سامانه ایده های شهری و پیشنهادهای سازمانی
  دبیرخانه کلانشهرهای کشور
  شهرداری مشهد
  مرکز ارتباطات مردمی 137 شهرداری مشهد
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 7,514,752
  تعداد بازدید امروز : 1,938
  تعداد بازدید دیروز : 2,212
  آخرین به روزرسانی : 1400/11/05 13:35
 • ارتباط با ما
  تلفن :33855500
  فاکس :33873051
  رایانامه :info@mwmo.ir
  آدرس :مشهد بزرگراه شهید سپهبد قاسم سلیمانی- حد فاصل میدان حافظ و میدان غدیر - سازمان مپ (مدیریت پسماند) شهرداری مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد