• سه شنبه،05 بهمن 1400
 • ورود
   
  • کارخانه بازیافت pet
    
    
   تاریخ بهره برداری ۱۳۸۴
   ظرفیت تولید ۶ تن در هر شیفت کاری
   اعتبار ۱ میلیارد ریال
   بازیافت پت
   روشهای متداول در دنیا برای بازیافت پت به سه صورت می باشد
   ۱) ذوب کردن :  بازیافت پت از طریق ذوب کردن بطری ها که روش بسیار ساده و کم هزینه ای است و آلودگی کمی دارد.
     ۲) روش شیمیایی : در این روش  پلی اتیلن ترفتالات را به شکل پودری یا مذاب در آورده و با هیدرولیز آن توسط بخار آب فوق بحرانی و یا واکنش با برخی الکل ها مثل متانول و هگزانول در شرایط فوق بحرانی مواد اولیه بازیابی می شود . این روش ، فرآیند پیچیده و پرهزینه ای دارد و آلودگی آن در حد متوسط است .
      ۳) سوزاندن : در این روش بطری ها را می سوزانند و از انرژی آن ها استفاده می کنند ، که این فرآیند نسبتاً آسان و کم هزینه است ولی آلودگی بالایی دارد .
    لازم به ذکر است که در دو روش اول بطری ها ابتدا باید به پرک تبدیل شده و سپس سایر فرآیند ها بر روی آنها انجام شود. اما روش متداول در کارگاهها و کارخانجات بازیافت پت در کشورمان عبارتست از:  ابتدا بطری های جمع آوری شده از سطح شهر (توسط شهرداری و افراد متفرقه ) بر روی نوار نقاله قرار می گیرند . این نوار نقاله مجهز به دتکتور فلز می‌باشد که زائدات فلزی را از بطری ها جدا می کند . بطری ها روی نوار نقاله حرکت می کنند. در دو طرف نوار نقاله افرادی مستقر هستند که بطری های رنگی آلوده را از سایر بطری ها جدا می کنند . در مرحله ی بعد بطری ها وارد دستگاهی می‌شوند که به طرق مختلف از جمله دمیدن هوا و یا حرارت دادن ، به مقدار زیاد درپوش ها و برچسب ها را جدا می کند. سپس بطری ها به آسیاب وارد شده و خرد می شوند. این دستگاه مجهز به یک سیستم آبرسانی است . در این سیستم مرطوب عمر تیغه های خردکن طولانی تر است و همچنین می توان گفت این سیستم آبرسانی باعث شستشوی اولیه پرک های پت می‌شود . بعد از واحد آسیاب تانک شستشو  قرار دارد که پرک ها توسط مواد شوینده و سود سوز آور و آب شسته می شوند . بعد از تانک شستشو جریان پرک ها ازواحد های سیکلون و صافی رد شده و مواد شوینده و آلودگی ها از آنها جدا می شوند. سپس پرک ها از پایین وارد تانک شناورسازی شده و در این تانک برچسب ها به دلیل وزن مخصوص کم به سطح آب رفته و شناور می شوند و پرک ها در کف تانک قرار می گیرند . برچسب ها و درپوش های شناور خرد شده در سطح تانک توسط پاروهایی جمع آوری شده و از سیستم خارج می شوند و پرک ها به واحد سانتریفیوژ هدایت می‌گردند. این سیستم در اصل یک خشک کن است که از طریق نیروی گریز از مرکز رطوبت و آلاینده های سطح پرک ها را جدا می‌کند . در مرحله ی بعد پرک ها وارد خشک کن شده و با هوای داغ خشک می شوند . درصد باقی مانده رطوبت پرک پس از خروج از سیستم باید کمتر از ۵/۰ % باشد . در نهایت پرک ها بسته بندی شده و به منظور تولید انواع محصولات به بازار عرضه می شود .
   تعداد بازدید :8800
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • سایت های مرتبط
  سامانه ایده های شهری و پیشنهادهای سازمانی
  دبیرخانه کلانشهرهای کشور
  شهرداری مشهد
  مرکز ارتباطات مردمی 137 شهرداری مشهد
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 7,514,715
  تعداد بازدید امروز : 1,901
  تعداد بازدید دیروز : 2,212
  آخرین به روزرسانی : 1400/11/05 13:35
 • ارتباط با ما
  تلفن :33855500
  فاکس :33873051
  رایانامه :info@mwmo.ir
  آدرس :مشهد بزرگراه شهید سپهبد قاسم سلیمانی- حد فاصل میدان حافظ و میدان غدیر - سازمان مپ (مدیریت پسماند) شهرداری مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد