• پنج شنبه،23 اردیبهشت 1400
 • ورود
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 692
   کد: 14510
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
   کودهای آلی جایگزین مناسب برای کودهای شیمیایی

   کودهای آلی جایگزین مناسب برای کودهای شیمیایی

   فقدان و کمبود موادآلی در زمینهای کشاورزی از یک طرف و قلیایی بودن آنها از طرف دیگر موجب شده است که میزان تولیدات کشاورزی کاهش یابد. موادآلی را یکی از مهمترین عوامل حاصل خیزی خاک می توان شمرد و بهبود خواص بیولوژیکی خاک را می توان تامین کرد به همین علت کودهای آلی جایگزین مناسبی برای کودهای شیمیایی هستند.
   کودهای آلی جایگزین مناسب برای کودهای شیمیایی

   فقدان و کمبود موادآلی در زمینهای کشاورزی از یک طرف و قلیایی بودن آنها از طرف دیگر موجب شده است که میزان تولیدات کشاورزی کاهش یابد. موادآلی را یکی از مهمترین عوامل حاصل خیزی خاک می توان شمرد و بهبود خواص بیولوژیکی خاک را می توان تامین کرد به همین علت کودهای آلی جایگزین مناسبی برای کودهای شیمیایی هستند. مهندس نجفی مدیرعامل سازمان مپ شهرداری مشهد در این باره تصریح کرد: کمپوست، کودآلی حاصل از تجزیه بیولوژیکی بقایای گیاهی و زائدات جامد خانگی با منشا آلی مانند پسماندهای غذایی ، تحت تیمار انواع مختلف ریز جانوران می باشد که می تواند از فرآوری یک یا مخلوطی از چند ماده آلی قابل تجزیه شده است. نجفی در ادامه افزود: کمپوست به دلایل متعدد بر کودهای شیمیایی و سایر کودهای آلی برتری داشته و باعث حاصل خیزی خاک می شود. وی در ادامه در خصوص ترکیبات کمپوست تصریح کرد: کمپوست حاوی بسیاری از عناصر غذایی است که هر کدام در حاصل خیزی خاک و رشد گیاهان نقش اساسی دارند از جمله این عناصر می توان به کربن، ازت، فسفر، کلسیم، پتاسیم، سدیم، آهن، منگنز، روی و منیزیم اشاره کرد. عواملی از قبیل نوع ماده اولیه، طرز تهیه، نوع فرایند کمپوست سازی و مدت زمان تجزیه در ترکیب کمپوست تاثیر دارند. بدین جهت در کارخانه های کمپوست روزانه نمونه هایی از محصول مورد تجزیه شیمیایی قرار گرفته و کیفیت آنها دقیقا بررسی می شود. وی در خصوص مصرف کودهای شیمیایی در کشاورزی به این نکته اشاره نمود که استفاده از این کودها در اراضی کشاورزی سبب افزایش غلظت نیترات در آبهای زیرزمینی و شرب می شود که این موضوع باعث به خطر افتادن سلامت انسانها می شود. وی افزود : کودهای شیمیایی در واقع نوعی نمک هستند که اگر در هر سال به مقدار زیاد وارد خاک شوند سبب تخریب ساختار خاک خواهند شد که این تخریب در مناطق خشک بسیار سریع تر صورت می گیرد و علاوه بر آن آلودگی های زیست محیطی و خطرات بهداشتی و زیانباری متوجه انسانها خواهد شد. به همین اساس باید تصریح کرد: مصرف غیرمنطقی و بی رویه کودهای شیمیایی در مزرعه ها و باغ ها مهمترین عامل شیوع سرطان معده در کشور محسوب می شود به طوریکه وجود بالای نیترات در مواد غذایی و آب آشامیدنی توسط باکتریها در معده به ماده سرطان زای نیتریت تبدیل می شود. نجفی در خاتمه تصریح کرد: روزانه در کارخانه کمپوست با ظرفیت پذیرش 500 تن زباله، 60 تن کود کمپوست تولید می نماییم که استفاده از این کود مزایای بسیاری برای زمین های کشاورزی و محصولات آن خواهد داشت وی در خاتمه در زمینه برخی از مزایای این محصول افزود: استفاده از کمپوست باعث افزایش بازیافت و چرخش عناصر غذایی در مزرعه می شود و هر تن کمپوست 5/7 تا 15 کیلوگرم نیتروژن، 5/2 تا 5 کیلوگرم فسفات و 15 کیلوگرم پتاس دارد این کودآلی با تحریک فعالیتهای زیستی خاک و اضافه کردن موادآلی به آن سبب بهبود ویژگیهای زیستی، فیزیکی و شیمیایی خاک می شود همچنین باعث بالارفتن PH مواد اولیه شده و همین امر به خاک کمک می کند.
   تا بستر مناسب تری برای رشد گیاهان باشد از دیگر نکات قابل توجه باید به این نکته اشاره کرد که بذر علف هرز در کمپوست به دلیل عواملی همچون حرارت توده کمپوست، پوسیدگی و جوانه زنی قبل از بلوغ کاهش می یابد این موارد تنها بخشی از مزایای این کود به حساب می آید و در زمینه اقتصادی نیز به هیچ عنوان با کودهای شیمیایی قابل مقایسه نیست و بسیار با قیمت نازل در اختیار کشاورزان و باغداران قرار می گیرد. وی همچنین کود کمپوست سازمان مپ شهرداری مشهد را یکی از مطلوب ترین کودها در کشور دانست و افزود. اولین کودی است که در کشور توانسته است نشان استاندارد دریافت کند.
    

   تعداد بازدید: 692
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
  دبیرخانه کلانشهرهای کشور
  شهرداری مشهد
  مرکز ارتباطات مردمی 137 شهرداری مشهد
  سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 5,892,136
  تعداد بازدید امروز : 56
  تعداد بازدید دیروز : 76,287
  آخرین به روزرسانی : 1400/02/22 17:03
 • ارتباط با ما
  تلفن :33855500
  فاکس :33873051
  رایانامه :info@mwmo.ir
  آدرس :مشهد بزرگراه شهید سپهبد قاسم سلیمانی- حد فاصل میدان حافظ و میدان غدیر - سازمان مپ (مدیریت پسماند) شهرداری مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد