• پنج شنبه،23 اردیبهشت 1400
 • ورود
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 134
   کد: 189813
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۱۰/۰۸

   عملیات احداث بزرگ‌ترین لندفیل مهندسی –بهداشتی کشور در مشهد آغاز شد

   عملیات احداث بزرگ‌ترین لندفیل مهندسی –بهداشتی کشور در مشهد آغاز شد
   عملیات احداث بزرگ‌ترین لندفیل مهندسی –بهداشتی کشور در مشهد آغاز شد

    مراسم آغاز عملیات اجرایی احداث بزرگ ترین لندفیل مهندسی-بهداشتی کشور امروز یکشنبه با حضور معاون امور شهرداری های کشور، فرماندار، شهردار، رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر و معاون خدمات شهری شهرداری مشهد، در محل مجتمع صنعتی شمار‌ه 2 سازمان مدیریت پسماند برگزار و همزمان خط پذیرش و پردازش 1000 تنی پسماند در این سایت پس از تکمیل ظرفیت به بهره برداری رسید. 

   مدیر عامل سازمان مپ در آغاز این مراسم ضمن خوشامد گویی به میهمانان با بیان این که ایجاد لندفیل های مهندسی بهداشتی با توجه به روش های نوین و استانداردهای موجود و به منظور جلوگیری از انتشار آلودگی و رعایت مباحث زیست محیطی در فرآیند مدیریت پسماند امری ضروری است، افزود:  در همین راستا سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد در سال 98 اجرای لندفیل مهندسی و بهداشتی با اجرای لاینرهای  ژئوممبران و ژئوتکستایل و سیستم جمع آوری شیرابه از طریق لوله گذاری و شیب بندی محدوده با حجم خاکبرداری حدود 300 هزار متر مکعب و احداث حوضچه جمع آوری شیرابه لندفیل مهندسی و بهداشتی با حجم حدودی 40 هزار متر مکعب را درمجتمع صنعتی شماره 2 با اعتبار بالغ بر 120 میلیارد ریال در دستور کار قرار داد. 
   ابوالفضل کریمیان یادآور شد: در طراحی این پروژه بزرگ که با هدف توسعه و بهسازی محل دفن پسماندهای کلان شهر مشهد صورت می پذیرد با تشکیل کمیته تخصصی ، از  همکاری متخصصان و مشاورین سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ،کارشناسان و متخصصان دانشگاهی و موسسه همکاری های بین المللی ژاپن ، جایکا  با  حضور پروفسور میتسو یوشیدا استفاده شده است .
   وی در ادامه کل محدوده در نظر گرفته شده  جهت این طرح را  29 هکتار اعلام و در سه فاز اعلام کرد که فاز اول آن مساحتی  حدود 9 هکتار را با حجم لوله گذاری :   4054   متر طول، حجم ژئو ممبران :   99000 متر مربع و حجم ژئو تکستایل   :   90000 متر مربع دربرمی گیرد .
   در ادامه رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط‌زیست شورای شهر مشهد با بیان این که زنجیره مدیریت پسماند را باید کامل کنیم تا اقدامات ما به نتیجه مطلوب منتج شود؛ گفت: به عنوان مثال تا زمانی که در بخش تفکیک زباله موفق نباشیم، هرچقدر هم لندفیل ایجاد کنیم، کافی نخواهد بود 
   محمد حاجیان شهریبا بیان اینک ه امیدواریم چنین اقداماتی به نحو مطلوب، به نفع شهروندان مشهدی باشد، اظهارکرد: با آغاز به کار شورای پنجم و پس از بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که روش‌های مدیریت پسماند نیازمند بازمهندسی است؛ البته در این حوزه شهرداری مشهد نسبت به سایر کلانشهرهای کشور از وضعیت مطلوبی برخوردار است.
   حاجیان شهری گفت: برهمین اساس، طرحی به تصویب شورای شهر رسید و شهرداری مشهد مکلف به بازمهندسی این روش‌ها شد که پی‌گیری‌های جدی نیز توسط این مجموعه و به شکل ویژه در معاونت خدمات شهری شاهد هستیم.
   وی با بیان اینکه در چندماه اخیر دو اتفاق مهم و بزرگ زیست‌محیطی برای شهر مشهد شاهد بودیم که در سال های اخیر به کندی پیش می‌رفته و یا در برنامه نبوده است، افزود: نخست، آغاز عملیات ساماندهی کشف‌رود توسط شهرداری بود؛ مدیریت شهری مشهد در این خصوص به لحاظ قانونی مسئولیتی نداشت ولی امیدواریم با کمک سایر دستگاه‌ها و حوزه‌های ذی‌ربط، اتفاق خوبی را در حوزه زیست محیطی شهر طی 2 الی 3 سال اخیر داشته باشیم.
   رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط‌زیست شورای شهر مشهد، احداث لندفیل مهندسی بهداشتی دفن پسماند را دومین اتفاق مهم دانست و تصریح کرد: روزانه 58 هزار تن زباله در کشور جمع می‌گردد ولی از این مقدار، تنها 10 درصد به شکل بهداشتی دفن و مابقی به شیوه‌های نامناسبی دفن می‌شوند که معایب بسیاری همچون تولید شیرابه و گازهای گلخانه‌ای و بوی نامطبوع دارند و شهرهای مختلف کشور گرفتار آن هستند.
   حاجیان‌شهری تاکید کرد: هر اقدام مهمی که در حوزه مدیریت پسماند و با بهره‌گیری از روش‌های مهندسی و روز دنیا اتفاق بیفتد، مورد قبول و حمایت شورای شهر مشهد است.
   حاجیان‌شهری خاطرنشان کرد: در دنیا از زباله بعنوان طلای کثیف یاد می‌شود و گردش مالی آن سالانه 500 میلیارددلار برآورد شده است؛ در حوزه مدیریت پسماند بدنبال درآمدزایی نیستیم ولی حداقل می‌توان با تکیه بر روش‌های مهندسی به تراز صفر برسیم.
   رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط‌زیست شورای شهر مشهد در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اجرای طرح «سیمپ» اشاره کرد که به شکل پایلوت در منطقه 9 شهرداری اجرایی شده است و گفت: به زودی این طرح در تمام شهر ساری و جاری می‌شود و امیدواریم با قوت هم ادامه یابد.
   حاجیان‌شهری در پایان اظهارکرد: کمیسیون خدمات شهری بدنبال طرحی است که از طریق آن زنجیره مدیریت پسماند تکمیل شود؛ از شهردار محترم می‌خواهیم پس از تصویب این طرح، به تسریع آن کمک کند.
   در ادامه میهمانان از خط پذیرش و پردازش 1000 تنی پسماند که ظرفیت آن کامل گردیده بود بازدید و جهت آغاز به کار عملیات احداث لندفیل به محل  مورد نظر عزیمت نمودند و این عملیات با دستور محمد رضا حیدری رئیس شورای شهر مشهد آغاز گردید.   
    
    
   تعداد بازدید: 134
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
  دبیرخانه کلانشهرهای کشور
  شهرداری مشهد
  مرکز ارتباطات مردمی 137 شهرداری مشهد
  سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 5,896,951
  تعداد بازدید امروز : 4,871
  تعداد بازدید دیروز : 76,287
  آخرین به روزرسانی : 1400/02/22 17:03
 • ارتباط با ما
  تلفن :33855500
  فاکس :33873051
  رایانامه :info@mwmo.ir
  آدرس :مشهد بزرگراه شهید سپهبد قاسم سلیمانی- حد فاصل میدان حافظ و میدان غدیر - سازمان مپ (مدیریت پسماند) شهرداری مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد