5°C 
اوقات شرعی
 
     
   • کارخانه تولید کود کمپوست

    کارخانه کمپوست با ظرفیت پذیرش روزانه 500 تن زباله
    کارخانه تولید کودآلی (کمپوست) شهر مشهد در سال 1375 به بهره برداری رسید . در این کارخانه موادآلی موجود در زباله به روش تخمیر هوازی طی یک دوره 70 روزه به کمپوست تبدیل می‌شود . کود تولیدی در این کارخانه از نظر اندازه حداکثر 6 میلیمتر می باشد . و از نظر مرغوبیت و براساس دسته بندی موسسه تحقیقات و استاندارد صنعتی ایران و استاندارد ملی آنالیز شیمیایی کود کمپوست و کودها ، که در دو گروه B وA  دسته بندی شده اند ، کود مشهد در دسته A قرار گرفته است .
    با توجه به اینکه ایران دارای اقلیم نیمه خشک و خشک است و به دلیل کمبود رطوبت و وجود روان آبها ، از نظر مواد غذایی فقیر بوده و نیاز به استفاده از انواع کودها جهت کشاورزی می باشد . همچنین به دلیل مصرف کودهای شیمیایی که باعث تخریب بافت خاک و کاهش هوموس آن شده است ، این خاک ها نیاز به اصلاح ساختار دارد که کود کمپوست علاوه بر بالا بردن حاصلخیزی خاک ، توانایی اصلاح ساختار آن را نیز دارا می باشد و موجب جذب و نگهداری رطوبت و ایجاد تخلخل در خاک و افزایش نفوذ هوا می گردد .
    با توجه به حجم زباله روزانه ، احداث کارخانه کمپوست دیگری با ظرفیت پذیرش 1000 تن زباله در دستور کار قرارگرفت که در مرحله اجرا می باشد .
     

                                   

    تعداد بازدید :12602
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: