5°C 
اوقات شرعی
 
     
   • ساماندهی خاک و ضایعات ساختمانی

    در شهر مقدس مشهد با جمعیتی بالغ بر 2.500.000 نفر در راستای تامین نیازهای شهروندان همه روزه شاهد ساخت و ساز و اجرای پروژه های گوناگون عمرانی مانند افزایش پلها، گذرگاهها، خیابانها، بزرگراهها، میادین و ساختمانهاهستیم. اجرای این پروژه ها و ساخت و سازها و جایگزینی بافت جدید به جای قدیم همه و همه سبب تولید مقادیر بسیار زیادی خاک و نخاله و ضایعات ساختمانی می گردد که براساس آمارهای موجود روزانه در شهر مقدس مشهد حدود 7 هزار تن خاک و ضایعات ساختمانی تولید می شود. تخلیه این مواد در مجاورت مناطق مسکونی، مسیلها، کالها و همچنین حواشی جاده ها و بزرگراهها خسارتهای زیست محیطی بسیاری بوجود می آورد. اهمیت مسائل فوق سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری مشهد را بر آن داشت تا با تشکیل ستادی تحت عنوان ستاد ساماندهی خاک و ضایعات ساختمانی در راستای کاهش معضلات فوق اقام و گامی مهم و موثر جهت ساماندهی اینگونه ضایعات بردارد.

    خاک و نخاله چیست؟
    کلیه زائده های حاصل از عملیات ساختمانی، خاکبرداریها، حفاریها، تخریب ساختمانهای قدیمی و یا تعمیرات که شامل موادی نظیر خاک، گچ، موزاییک ، آجر ، کاشی، سرامیک، قیر، آسفالت، بتن و غیره می باشد خاک و نخاله نامیده می شود که بعضی از مواد آن نیز قابل یازیافت است.

    مشکلات و معضلات ناشی از عدم ساماندهی مناسب خاک و ضایعات ساختمانی :
    1– تخلیه خاک و نخاله در معابر، گذرگاههای سطح شهر باعث بوجود آمدن مناظری زشت و نازیبادر محیط شهری می‌گردد بطوریکه چشم هر بیننده ای را می آزارد.
     2 – تخلیه خاک و نخاله در حاشیه راهها، جاده ها و بزرگراهها ضمن آلودگی محیط زیست منجر به سدمعبر و به دنبال آن بوجود آمدن حوادث احتمالی می گردد که باعث واردآمدن خسارات جانبی و مالی به شهروندان خواهد شد.
     3 – خاک و نخاله محل زندگی جوندگان موذی و حشراتی مانند پشه خاکی می باشد که عامل بیماری سالک است لذا با تخلیه خاک و نخاله در مجاورت منازل مسکونی ناخواسته و به دست خودمان چهره معصوم کودکانمان را نازیبا و با سرنوشت آنان بازی می نمائیم. محلهایی که خاک و نخاله تخلیه می شود مأمنی خواهد بود برای انواع و اقسام حشرات موذی، جوندگان و سگهای ولگرد که منبع انواع بیماریها هستند.
     4 – تخلیه خاک و نخاله در حریم کالها و رودخانه ها بمرور زمان باعث مسدود شدن مسیر آب گردیده که به هنگام بارندگی موجب جاری شدن سیلاب می گردد و خسارتهای جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.
     5 – تخلیه خاک و نخاله در اراضی کشاورزی باعث از بین رفتن حاصلخیزی و مرغوبیت خاک و زمینهای مزروعی می گردد.
     6 -  تخلیه خاک و نخاله در محدوده شهر هزینه های هنگفت مالی را بهنگام پاکسازی مجدد در بردارد.     ارائه خدمات
     واحد طرح مکانیزه
     واحد صدور مجوز خاکبرداری
     واحد حقوقی

    تعداد بازدید :7276
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: