• سه شنبه،13 خرداد 1399
 • ورود
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 89
   کد: 185623
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۸/۰۴

   زباله گردی معضل است؛ نه یک شغل

   زباله گردی معضل است؛ نه یک شغل
   زباله گردی معضل است؛ نه یک شغل

    ما از طریق کمک به فرایند بازیافت به پا گیری یک صنعت کمک می کنیم ولی با عدم جدا سازی پسماندها و یا رها سازی آنها در کنار خیابان ها و مخازن زباله ها، باعث می شویم یک ناهنجاری اجتماعی استمرار پیدا کند. 

   به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند، روزانه بیش از ۲ هزار تن پسماند و ۱۸ هزارتن خاک و نخاله در شهر مشهد تولید می شود. تردیدی نیست که حتی یک روز تعلل در جمع آوری و ساماندهی این میزان پسماند و ضایعات ساختمانی می تواند ما را با یک فاجعه زیست محیطی مواجه کند. 
   از سوی دیگر اگر بخواهیم به طور مرتب این حجم از زباله را  دفن کنیم، به زودی همه جا به گورستان زباله تبدیل خواهد شد و در این شرایط است که موضوع بازیافت زباله  و ساماندهی خاک و نخاله اهمیت پیدا می کند. 
   شهروندانی هستند که تمایلی به هم کاری در زمینه ی تفکیک و بازیافت زباله ندارند و این به معنای آن نیست که آنها به مسائل محیط زیست بی توجه اند و یا اینکه تهدید زباله ها را جدی نمی گیرند؛ بلکه عدم همکاری آنان بیشتر به نوع دیدگاهشان نسبت به روند بازیافت برمی گردد. 
   برخی از شهروندان "تفکیک زباله از مبدا" و تحویل آن به واحدهای بازیافتی را عامدانه انجام نمی دهند؛ چون فکر می کنند بالاخره چیزی هم باید برای زباله گردها باقی بماند. با این تصور که در این شرایط اقتصادی  زباله گردی بهتر از  بیکاری و تحمل عواقب آن است. 
   اما تردیدی نیست که زباله گردی در همه جا  یک چالش و معضل به شمار می رود و نه یک پیشه و شغل.  از این  ضرورت دارد به این ناهنجاری به طریقی پایان داده شود؛ نه این که به آن دامن بزنیم. 
   افزون بر این زباله های قابل بازیافت توسط پیمانکاران جمع آوری می شوتد و اگر این کار برایشان به صرفه نباشد نمی توانند به کار خود ادامه دهند. چنان که در برخی شهر ها این اتفاق رخ داده است و دیگر کسی متصدی جمع آوری بازیافتی ها نیست. 
   اکنون مسئله بازیافت زباله به یک صنعت تبدیل شده و هدف این است که اگر نه صد در صد دست کم درصد بالایی از پسماندهای تر و خشک بازیافت شوند و تحقق این امر وابسته  به همکاری شهروندان است. 
   لذا با توجه به ملاحظات فوق ما از طریق کمک به فرایند بازیافت ، هم به پاکیزگی محیط زیست کمک می کنیم و هم به پا گیری یک صنعت؛ در حالی که  با عدم جدا سازی پسماندها و یا رها کردن آنها در کنار خیابان ها و مخازن زباله ها، باعث می شویم که عده ای شعل خود را از دست بدهند و هم زمان یک ناهنجاری اجتماعی استمرار پیدا کند.
    
   تعداد بازدید: 89
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
  دبیرخانه کلانشهرهای کشور
  شهرداری مشهد
  مرکز ارتباطات مردمی 137 شهرداری مشهد
  سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,083,604
  تعداد بازدید امروز : 81
  تعداد بازدید دیروز : 423
  آخرین به روزرسانی : 1399/03/11 10:53
 • ارتباط با ما
  تلفن :33855500
  فاکس :33873051
  رایانامه :info@mwmo.ir
  آدرس :مشهد بزرگراه شهید کلانتری - بین میدان حافظ و غدیر - سازمان مپ (مدیریت پسماند) شهرداری مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد