8°C 
اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 36
    کد: 163266
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۹/۱۰

    تولید روزانه 65 تن کود کمپوست در مشهد

    مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد گفت: از مجموع 2200 تن زباله تولیدی به صورت روزانه در سطح شهر مشهد، 650 تن جهت تولید کود کمپوست راهی کارخانه کود آلی می شود .
    تولید روزانه 65 تن کود کمپوست در مشهد

    به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد، ابوالفضل کریمیان  در بازدید از این کارخانه به ظرفیت های تولید کود آلی از زباله اشاره کرد و افزود: کارخانه تولید کمپوست سال 1375 در مشهد به بهره برداری رسید تا با تبدیل پسماند تر به کود، از آسیب رسیدن به محیط زیست جلوگیری شود.

    وی افزود: در این کارخانه، موادآلی موجود در زباله به روش تخمیر هوازی طی یک دوره 70 روزه به کمپوست تبدیل می‌شود و محصول تولیدی می تواند در اراضی کشاورزی و فضای سبز مورد استفاده قرار گیرد.

    مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد بیان کرد: کارخانه کمپوست مشهد نخستین مجموعه ای در کشور بود که ضمن مشارکت در فرآیند تدوین استاندارد تولید این نوع کود، موفق به دریافت استاندارد ملی کمپوست شد.

    وی با بیان اینکه تحقیقات انجام گرفته، کیفیت کود تولیدی در کارخانه کمپوست مشهد را تایید می کند، افزود: کود تولیدی در این کارخانه از نظر اندازه حداکثر 6 میلیمتر است که براساس دسته بندی ملی آنالیز شیمیایی کمپوست و کودهای آلی، از نظر مرغوبیت در دسته الف قرار می گیرد.

    کریمیان با اشاره به اینکه ایران دارای اقلیم نیمه خشک و خشک است، اظهار کرد: اراضی کشاورزی در خراسان رضوی به دلیل کمبود رطوبت و وجود روان آبها، از نظر مواد غذایی فقیر بوده و به انواع کودها جهت کشاورزی نیاز دارند.

    وی گفت: این ظرفیت وجود دارد که خط تولید کود کمپوست در مشهد توسعه پیدا کند اما لازمه تحقق این مهم، استقبال کشاورزان از کود تولیدی و ایجاد بازار فروش است که امیدواریم جهادکشاورزی در این رابطه نقش خود را ایفا کند.

    کریمیان از تولید کود کمپوست بدون بو خبر داد و گفت: با اصلاح فرآیند تولید کود آلی، کمپوست بدون بو تولید شده است که اکنون در فضاهای سبز سطح شهر از آن استفاده می شود.

    تعداد بازدید: 36
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر